Признавам си без запъване - не приповдигнатия маркетингов стил на описанието на книгата ме привлече, а тематиката и. В нея иде реч, за замиращото и извън "западния" свят изкуство на устно предаваната информация, за сметка на писаното слово и електронните комуникации.
Ще поместя и текста на публикацията, за “Разказвачът от Маракеш”, разбира се със съкращения.
Вижте пълния текст на статията: “Разказвачът от Маракеш” – книга, която мисля, че си струва
Започва се ...
"Както преди години интервю със Захари Карабашлиев ме накара да прочета романа му “18% сиво”, така и този път запаления от откъса интерес ме накара да потърся информация и за автора, за да разбера имаме ли за какво да си “говорим”. Интервюто с автора Рой-Батачаря поместено в “Лира” ми даде достатъчно, за и да му сложа “картонче”, на което пише горе долу следното: учил философия, пише за ислямския свят (динамично се променящ се под въздействието на евро-американския начин на живот, който някои наричат западен), интересува се от отмиращи традиции, като тази на устно предаваното знание. Знанието за места, хора и случки, което до преди стотина години и по нашите земи се е предавало от уста на уста, по седенки, а и от пътешественици. До тук това ми стига, за да мисля за него като за потенциално интересен автор.
Излиза, че “Разказвачът от Маракеш” е книга, за начин на живот, който отмира, а е интересен, защото не е само за Маракеш и Северна Африка, а за един начин на живот, който ние сме загубили още преди да се родят родителите ни. Не знам за вас, но за мен “Разказвачът от Маракеш” е дразнител и врата към свят, който си струва да опозная и от позицията на обикновените хора попаднали в бурята на промените.
Е, тогава нека дадем шанс на господин Рой-Батачаря да ни заведе там и ни очарова. Надявам се скоро да имам възможност да представя пред вас впечатленията си от книгата, а ако от издателство “Ентусиаст” подкрепят ентусиазма ми, да публикувам тук откъс от четивото.
За автора: Джойдийп Рой-Батачаря е добре образован индиец, роден в Джамшедпур, изучавал политически науки, философия (немска) и международни отношения в Калкута и Пенсилвания. Опознава света не само образовайки се, но и като запален пътешественик, макар да е жител на Ню Йорк.
За романа: „Разказвачът от Маракеш“ е първият роман от цикъл, чието действие се развива в ислямския свят и описва конфликта между традиционния, малко заспал свят в ислямските страни и повече или по-малко унифицирания свят на “глобалното село”, денонощните новини и знанието на един “клик”. Свят в който не помниш, защото машините пазят знанието вместо нас.
Предвид че ислямски свят е обширната територия от западните брегове на Африка до Индонезия, в която живеят над милиард души, този опит, за обяснение на процесите, чрез разказа за тях, печели симпатиите ми.
Издател: Издателство Ентусиаст"
Няма коментари:
Публикуване на коментар